Kim jest radca prawny

Radca prawny to jeden z zawodów prawniczych o uprawnieniach i kwalifikacjach takich jak adwokat. Czym więc się różni? Kolorem obszycia togi, w jakiej występuje przed sądami oraz tym, że radca prawny poza prowadzeniem własnej kancelarii może również wybrać pracę na etacie w urzędzie, firmie, spółce itp., a adwokat może wykonywać zawód wyłącznie w formie kancelarii.
Zatem osoba chcąca skorzystać z pomocy prawnika może się udać albo do radcy prawnego albo do adwokata, a różnice w tych dwóch zawodach są tak naprawdę bez znaczenia dla zakresu i rodzaju usług.

Jakie usługi wykonuje radca prawny?

Radcowie prawni udzielają porad i konsultacji prawnych, sporządzają umowy, pisma prawne, opinie prawne itp. oraz reprezentują swoich klientów, jako pełnomocnicy albo obrońcy, przed sądami, urzędami i organami państwowymi.

Co gwarantuje radca prawny?

Wiedza. Radcą prawnym zostaje osoba, która ukończyła 5-letnie studia na kierunku prawo, następnie odbyła aplikację, która trwa 3 lata i podczas niej uczęszcza się na wykłady i zajęcia praktyczne w sądach, prokuraturach, urzędach i kancelariach prawnych oraz należy zaliczyć kolokwium z każdego przedmiotu. Po pozytywnym zaliczeniu aplikacji przystępuje się do egzaminu zawodowego, trwającego 4 dni, podczas którego weryfikowana jest wiedza z prawa cywilnego, karnego, gospodarczego i administracyjnego oraz etyki zawodowej. Każda dziedzina jest oceniana osobno, a zaliczenie egzaminu następuje tylko po uzyskaniu z każdej z nich pozytywnej oceny.

Na tym nie koniec edukacji, ponieważ radca prawny ma obowiązek uczestniczyć w szkoleniach, z którego jest rozliczany i brak spełnienia wymogu udziału w określonej liczbie szkoleń oznacza odebranie prawa do wykonywania zawodu.

Tajemnica zawodowa. Radca prawny zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszystkich rzeczy, o których dowiedział się od klienta. Z takiej tajemnicy nikt nie może radcy prawnego zwolnić.

Bezpieczeństwo. Radcowie prawni są ubezpieczeni na wypadek, gdyby ich błąd spowodował stratę klienta. Dlatego też korzystając z usług radcy prawnego, w razie jego pomyłki, masz możliwość uzyskania odszkodowania. Ubezpieczenie radców prawnych jest obowiązkowe i każde z nich mu podlega.

Marcin Lasota