Kontakty dziadków z wnukami po rozwodzie rodziców

Często się zdarza, że bardzo dotkliwym skutkiem rozwodu jest brak możliwości kontaktów dziadków z wnukami. Zwłaszcza jeżeli rozwiedzeni małżonkowie są skonfliktowani. Co robić jeśli dzieci syna lub córki mieszkają u jego lub jej byłego małżonka i nie możesz się z nimi widywać.

Chcesz zadać pytanie autorowi?
Kliknij TUTAJ i napisz wiadomość.

Odpowiedź na taki problem zawiera art. 113(6) Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, który stwierdza, że przepisy o kontaktach rodziców z dziećmi stosuje się również do rodzeństwa, dziadków i powinowatych. Szkopuł w tym, że jak to często z przepisami prawa bywa, nawet kiedy znamy ich treść i wiemy, jakie prawa nam dają to nie wiemy co dalej z tym zrobić. Rzadko przecież się zdarzają sytuację, że po wymienieniu drugiej stronie numeru paragrafu zgadza się ona na nasze żądania. Co więc robić?

Wiele osób w takich sytuacjach dzwoni na Policję, jednak nie jest to organ, który pomoże. Owszem Policjanci sporządzą notatkę o zastanej sytuacji, a w najlepszym wypadku podpowiedzą jak sprawę można załatwić. Wynika to z tego, że w takich sprawach właściwy jest tzw. sąd rodzinny, czyli formalnie Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich. Sąd ten jednak nie działa sam z siebie i aby wydał orzeczenie konieczne jest złożenie przez zainteresowanego odpowiedniego pisma.

Pismo, które się składa w sądzie nazywa się wnioskiem o ustalenie kontaktów z dzieckiem lub dziećmi, w zależności od liczby dzieci. W takim wniosku należy wskazać dane swoje i dzieci oraz ich rodziców, chyba że któreś zostało pozbawione w całości władzy rodzicielskiej. Musi on zawierać żądani ustalenia przez sąd miejsca i czasu, w których te spotkania z wnukami miałyby się odbywać. Sprawa jest rozpoznawana na rozprawie, podczas której sędzia wysłuchuje wszystkie strony. Kończy się wydaniem postanowienia, w którym sąd precyzyjnie wskazuje w jakie dni i w jakich godzinach dziadkowie mogą się widywać z wnukami.

W praktyce spotkałem się z wnioskami, w których żądany czas kontaktów z dzieckiem wynosił więcej niż dziecko pozostawałoby u rodzica, z którym zamieszkuje. Nie jest to błąd powodujące, że wniosek zostanie oddalony przez sąd lecz ustalone zostaną kontakty w mniejszym od żądanego okresie. Wynika to z tego, że rodzice mają niejako pierwszeństwo do przebywania z dziećmi, a widywanie się z innymi osobami nie może być dla rodzica uciążliwe ponad miarę i zakłócać wychowywanie dziecka oraz jego edukację.

Autor: Radca prawny Marcin Lasota
Wspólnik w Siwek, Szmit & Lasota Kancelaria Radców Prawnych

Marcin Lasota